Miasto najbardziej kojarzone jest z uzdrowiskiem klimatyczno-borowinowym. Specjalizuje się w leczeniu chorób narządów ruchu, reumatycznych, układu oddechowego i nerwowego, kobiecych oraz urazów i stanów pourazowych
Gołdap to miasto uzdrowiskowe w powiecie warmińsko-mazurskim. Liczy niewiele ponad 13 tys. mieszkańców. Kojarzone jest również z jeziorem o tej samej nazwie. Przez środek jeziora przebiega granica polsko-rosyjska. Jezioro ma powierzchnię 149 ha i jest największym w okolicach Puszczy Rominckiej.
Niestety, ze względu na to, że do jeziora spływał azot i fosfor z pól, jest ono bardzo zanieczyszczone. Były podejmowane próby oczyszczania go za pomocą glinki z Chin. Przy brzegu jeziora znajdują się plaża miejska, ośrodki wypoczynkowe oraz kwatery prywatne.
Trasy narciarskie i saneczkowe
Kolejną atrakcją w Gołdapie jest Centrum Sportowo-Rekreacyjne „Piękna Góra” z koleją krzesełkową, dwoma wyciągami orczykowymi i dwoma wyciągami niskiego prowadzenia. Są tu też cztery trasy zjazdowe oraz tor saneczkowy. W „Pięknej Górze” znajdziemy dobrze wyposażoną bazę noclegową, lokale gastronomiczne i parking. Trasy są odpowiednio oświetlone, naśnieżane i ratrakowane.
Puszcza Romincka
Będąc w Gołdapie warto również obejrzeć Puszczę Romincką, a w szczególności Głaz Hansa Jeschonnka. Był to niemiecki generał, który w 1942 roku został mianowany na szefa Sztabu Generalnego Luftwaffe. Został niesłusznie oskarżony o zbombardowanie miast oraz zakładów przemysłowych, w których powstało V2. Nie mógł tego zaakceptować i popełnił samobójstwo. Jego wolą było, aby pochować go nad brzegiem jeziora Gołdap.